Авторизація

Визначено пріоритетні напрями державної роботи у зоні відчуження на 2017 рік

Під час брифінгу, який відбувся 22 грудня поточного року у зоні відчуження, було зазначено основні завдання Державного агентства України з управління зоною відчуження на 2017 рік.

Серед них: реалізація Стратегії перетворення об'єкту «Укриття» в екологічно-безпечну систему, законотворча діяльність, міжнародна співпраця та вдосконалення системи радіаційного моніторингу, а також реорганізація зони відчуження у частині створення Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника в межах території, яка зараз визначена як зона безумовного відселення.

Захід відбувся за участю Голови Державного агентства України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) Віталія Петрука та генерального директора ДСП ЧАЕС Ігоря Грамоткіна.

Стосовно планів реалізації Стратегії перетворення об'єкту «Укриття» в екологічно-безпечну систему Голова ДАЗВ зазначив, що переміщення Арки в проектне положення над об'єктом «Укриття» - найважливіша частина великої роботи ІІ-го етапу реалізації Стратегії, з ІІІ-х запланованих, яка була реалізована у листопаді 2016 року. Попереду введення НБК в експлуатацію, яке має завершитися у листопаді 2017 року.

На ІІ-му етапі до 2023 року необхідно розробити інфраструктуру для демонтажу нестабільних конструкцій об'єкту «Укриття» та виконати їх демонтаж.

ІІІ-й етап передбачає вилучення паливовмісних мас та довгоіснуючих радіоактивних відходів, які знаходяться в зруйнованому вибухом енергоблоці, а також їх підготовка до подальшого зберігання і захоронення.

За словами Голови, основна законотворча діяльність в 2017 році буде направлена на подання до Кабінету Міністрів України розроблених законопроектів, які на сьогодні проходять процес узгодження у заінтересованих міністерствах та відомствах, й супроводження їх у Верховній Раді України щодо:

  • створення нової моделі класифікації радіоактивних відходів (РАВ), що дозволить зменшити витрати з бюджету України;
  • відновлення ефективного механізму фінансування робіт із поводження з РАВ в Україні;
  • створення зони спеціального промислового використання.

Віталій Петрук акцентував, що головними напрямками щодо міжнародної співпраці у 2017 році стануть:

  • впровадження суспільної інформаційної кампанії стосовно поводження з джерелами іонізуючого випромінювання в Україні для запобігання потрапляння у незаконний обіг (після прийняття змін до Кримінального Кодексу України, які стосуються добровільної здачі радіоактивних матеріалів);
  • розширення пунктів спостереження «Центру управління перевезення РАВ» (за підтримки американських партнерів у 2016 році вже створено 2 таких пункти і вони введені в експлуатацію);
  • закінчення гарячих випробувань Централізованого сховища для зберігання відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання та запуск його в промислову експлуатацію (в 2016 році вже перевезено 533 джерела іонізуючого випромінювання із регіонів України у сховище). На 2017 рік заплановано продовження робіт з утилізації деревини, забрудненої радіоактивними речовинами, з використанням інсенератора шляхом її спалювання. В 2016 році розпочато його роботу.