Авторизація

Відбулося перше наукове обговорення питання перегляду меж зон радіоактивного забруднення в одному з районів Житомирської області

Цього тижня у рамках проекту «iCLEAR» відбулося перше наукове обговорення питання повернення земель Народицького району Житомирської області, що належать до зони обов’язкового (безумовного) відселення, до господарського ужитку. До складу експертної групи увійшли представники Державного агентства України з управління зоною відчуження (ДАЗВ), місцевої влади та громади, провідних профільних науково-дослідних установ та громадських організацій України, Сполученого Королівства Великої Британії та Ірландії, Норвегії.

«Сьогодні наша мета – всебічно обговорити суть проблеми із зацікавленими сторонами та експертами в галузі радіоекології, щоб визначити напрями подальших робіт, які дозволять знайти оптимальний шлях вирішення цієї комплексної задачі», - зазначив перший заступник Голови ДАЗВ Олег Насвіт.

Території Народицького району, про які йде мова – це частина зони обов’язкового (безумовного) відселення. Критерієм віднесення земель до цієї зони згідно із законодавством є щільність радіоактивного забруднення ґрунтів і ефективна доза опромінення населення. Експерти вважають, що вирішення проблеми має дві складові.

Перша – це за яких умов на цих землях можна отримати чисті продукти, і вирішення цього питання базується на знанні агрохімічних властивостей ґрунтів і щільності їх забруднення радіоізотопами.

Друга – це перегляд віднесення територій до зон забруднення, виведення їх із другої зони, що дозволить зняти обмеження на їх господарське використання, вкладання грошей інвесторами у розвиток економіки цих територій. Перегляд зонування території має базуватися на оцінках ефективних доз опромінення населення. Наразі територія цього району розглядається в якості пілотного проекту часткового повернення земель цієї зони до господарського вжитку.

Як зазначив Олег Насвіт, необхідно знайти рішення та відпрацювати механізм дій на прикладі одного району, а далі поширювати напряцювання на решту територій, віднесених до зон радіоактивного забруднення в Україні.

Експерти вже визначили низку проблемних питань, які потребуватимуть вирішення, але очевидно, що потрібно продовжувати дослідження в цьому напрямі.