В результаті рашистських обстрілів пошкоджено дві останні високовольтні лінії зв‘язку Запорізької АЕС з українською енергосистемою. О 23:04 станція перейшла в режим повного знеструмлення. Включились всі 20 дизель-генераторів.


Наразі схема живлення власних потреб ЗАЕС оптимізована, залишено в роботі 9 дизель-генераторів. Енергоблоки 5 та 6 переводяться в холодний стан.

Завдання Національної комісії з радіаційного захисту населення вже зрозумілі з самої назви. Наша комісія має давню історію, вона народилася завдяки Декларації про державний суверенітет України, де прямо написано, що Україна як самостійна держава мусить мати подібний орган. Російська агресія і ті виклики, які раніше неможливо було уявити, поставили перед нами нові завдання. Реалізуючи свій мандат, НКРЗУ наполегливо і цілеспрямовано працювала і працює в ім‘я безпеки нашої держави та її громадян (достатньо лише подивитися на сайт нашої комісії). Один з напрямів роботи НКРЗУ - запобігання (звичайно, в рамках наших можливостей) російському ядерному тероризму. Зовсім нещодавно ми пережили тимчасове захоплення Чорнобильської АЕС рашистами, а нині не тільки ми, а, власне, і вся Європа перебуває під загрозою неконтрольованих ексцесів з боку російського агресора.

Добре відомо, що Україна має потужну атомну енергетику, і саме тому для нас дуже важливо було вчора відвідати Хмельницьку АЕС і на місті обговорити питання ядерної безпеки. Разом з моїм колегою по фракції СН, керівником Хмельницької обласної організації партії Сергієм Мандзієм ми обговорили з генеральним директором АЕС Андрієм Козюрою нагальні питання радіаційного стану.

Ми щиро вражені тією інформацією, якою поділився з нами Андрій Козюра, відвіданням самої станції (зрозуміло, в тих межах, у яких це допускається чинними регламентами безпеки і державної таємниці). Низький уклін колективу станції, який у такий вирішальний момент з честю виконує свій професійний обов‘язок.

Оскільки останнім часом до НКРЗУ надходить велика кількість звернень від громадян стосовно того, чи треба профілактично вживати препарати йоду, адже весь їх запас у Києві вже з‘їли і випили. Андрій Ростиславович поблажно усміхнувся і сказав, що не треба поспішати. В усякому разі, він підкреслив, що вся безпекова зона АЕС цими препаратами повністю забезпечена. Ми домовилися, що продовжуватимо співпрацю між професіоналами-практиками і потужним науковим академічним середовищем. А наша комісія має справді унікальний науковий потенціал.

Голова НКРЗУ,
народний депутат України,
академік НАН Олександр Копиленко

Фото №1 - робоча нарада з директором АЕС Андрієм Козюрою та його колегами. Обговорюються питання радіаційного захисту населення.

Фото №2 і №3 - разом з директором станції Андрієм Козюрою та народним депутатом Сергієм Мандзієм у робочих приміщеннях АЕС.

Останніми днями до Національної комісії з радіаційного захисту населення України надходять численні звернення стосовно радіаційної ситуації в країні і, зокрема, в Києві. З цього приводу повідомляємо, що радіаційний фон у столиці України залишається в нормі.

Водночас, Комісія вважає за необхідне ще раз суворо засудити повторювані спроби російського агресора піддати ядерні об’єкти України небезпеці вселенської катастрофи.

Ми всіляко підтримуємо слова Президента України Володимира Зеленського, який наголосив, що російський ядерний шантаж на Запорізькій АЕС є одним з найбільших ризиків, які створила війна Росії проти України.

Голова НКРЗУ
академік НАН України
Олександр Копиленко