Авторизація

Атомна енергетика: нові можливості для інноваційного розвитку України

Можливості, які надає атомна генерації України для розвитку економіки держави. Аналіз перешкод, що постали перед світовою атомною енергетикою, та шляхи їх подолання. Перспективні проекти розвитку атомної генерації. Така тематика обговорювалася на круглому столі «Атомна енергетика: нові можливості для інноваційного розвитку України», проведеному НАЕК «Енергоатом». Захід, організований НАЕК «Енергоатом», став головною подією Дня атомної енергетики, який традиційно проходив в рамках XVІ Міжнародного форуму «Паливно-енергетичний комплекс України: сьогодення та майбутнє» 7 листопада. Учасники круглого столу озвучили різні підходи до ключових питань функціонування та перспектив атомної енергетики, а об’єднавчим рефреном заходу стала впевненість у наявності в атомної енергетики потенціалу не лише для збереження наявних генеруючих потужностей, але й для подальшого розвитку галузі, який забезпечить енергетичну безпеку та економічну стабільність України.

Відкриваючи захід президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський зазначив, що такі зустрічі є чудовою нагодою для визначення пріоритетів подальшого розвитку галузі: «Тема «Атомна енергетика: нові можливості для інноваційного розвитку України» була вибрана не випадково - завдяки таким перевагам, як надійність, екологічна безпека, економічність, у новій «Енергетичній стратегії України до 2035 року» передбачене збереження домінуючої ролі атомної енергетики. Документом також визначено продовження термінів експлуатації діючих енергоблоків українських АЕС, підвищення їх номінальної потужності та покращення ефективності її використання, добудова Хмельницької АЕС і вибір нових реакторних технологій для будівництва атомних енергоблоків на заміщення потужностей, які будуть виводитись з експлуатації після 2030 року. Все це дуже не прості завдання, і цілком логічно, що під час нашої минулорічної зустрічі в рамках Форуму на стратегічній панелі «Світові тренди та українські реалії атомної енергетики» ми детально обговорили основні виклики та проблеми, без подолання яких неможливо забезпечити збереження та подальший розвиток потужного потенціалу вітчизняної атомної енергетики. Аналогічним питанням були присвячені цьогорічні слухання, які 12 липня 2018 року відбулись у профільному Комітеті Верховній Ради України. За результатами цих слухань було ухвалено ключові рішення та рекомендації для всіх гілок влади в межах їх компетенції. Сьогодні ми розглянемо ситуацію дещо в іншому контексті - які можливості, в першу чергу інноваційні, відкриває атомна енергетика, як розвиваючись сама вона сприятиме інноваційному розвитку України».
Від Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки з привітанням до учасників та гостей Дня атомної енергетики звернувся голова підкомітету з питань ядерної енергетики та ядерної безпеки Володимир Бандуров. Він наголосив, що Комітет ПЕК не тільки виступає відкритим майданчиком для обговорення енергетичних питань та новацій в електроенергетиці, а й системно займається питаннями сталого функціонування та розвитку атомно-промислового комплексу України: «Профільний Комітет тримає руку на пульсі та добре знає скільки проблемних питань нині постало перед атомною енергетикою, це і питання роботи ядерної галузі в умовах нового ринку, і питання економічно невідповідного тарифу, і погашення колосальної заборгованості перед Енергоатомом на ринку електроенергії. Серед проблем, що потребують вирішення і питання врегулювання законодавчих колізій на шляху будівництва нових ядерних установок та багато іншого... Я сподіваюсь, що сьогоднішній захід буде плідним, а його результатом стануть обґрунтовані пропозиції та рекомендації, які будуть основою для подальшого інноваційного розвитку ядерної галузі. На моє переконання, частка атомної генерації має не тільки залишитись на нинішньому рівні - вона має зрости».