11 липня

Пошук на сайті

Авторизація

Онлайн

На сайті 22 гостей та відсутні користувачі

Комітет ВР з питань енергетики підтримав законопроект, який вирішує проблему компенсації ризиків населенню зон спостереження АЕС

Комітет Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг одноголосно підтримав проект закону № 2526 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження)». Обговорення законопроекту членами Комітету відбулось 13 грудня за участі т.в.о. президента НАЕК «Енергоатом» Павла Павлишина, який поінформував народних депутатів про найбільш актуальні та проблемні питання галузі та відповів на їх запитання.

Проект закону № 2526 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження)» є надзвичайно важливим для Енергоатома, адже він вирішує питання соціально-економічного розвитку територій, прилеглих до атомних електростанцій, які входять до складу Компанії.

З моменту запровадження дії механізму оплати і використання коштів від збору (2010 – 2019 роки) сума перерахувань Енергоатома до спеціального фонду державного бюджету склала 2 млрд 588,7 млн грн. Таким чином, Компанія у повному обсязі виконала функції, покладені на неї чинним законодавством. Водночас, за цей самий період органам місцевого самоврядування відповідно до постанов Кабінету Міністрів України перераховано лише 1 млрд 66,9 млн грн. Причиною недоотримання місцевими громадами більш ніж половини коштів, перерахованих Енергоатомом, стало прийняття Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28 грудня 2014 року № 79-VIII, яким збір на соціально-економічну компенсацію ризику населення зон спостереження АЕС було віднесено до доходів загального фонду Державного бюджету України без жодної гарантії отримання коштів громадами зон спостереження.

Вирішити цю проблему має законопроект № 2526, який внесли на розгляд ВР України 34 народні депутати, дозволить віднести збір на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає на території зони спостереження, виключно до джерел формування спеціального фонду Державного бюджету України. А відтак - у повному обсязі спрямувати отримані кошти з державного бюджету місцевим бюджетам зон спостереження, де перераховані Енергоатомом кошти будуть спрямовані на реалізацію проектів будівництва, реконструкції, капітального та поточного ремонту таких об’єктів як навчальні заклади, заклади охорони здоров’я, культури, спорту, об’єктів ЖКГ, автомобільних доріг, систем зв’язку.

Колектив НАЕК «Енергоатом» сподівається на вчасне погодження законопроекту № 2526 профільним Комітетом ВР з питань бюджету та ухвалення у сесійній залі, оскільки зміни у законодавстві не потребують додаткового державного фінансування та орієнтовані виключно на поліпшення умов проживання громадян на територіях зон спостереження АЕС.

13 грудня 2019 року у ході засідання Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг також було розглянуто інші проекти у сфері використання ядерної енергії. Учасники засідання наголосили, що у ядерно-енергетичній галузі України залишається низка невідкладних питань, які потребують законодавчого забезпечення.

Нагадаємо, аналогічний проект Закону № 2249-а було зареєстровано у Верховній Раді України ще у липні 2015 року «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України», але з часу реєстрації цей законопроект за 4 роки не був навіть розглянутий профільним Комітетом з питань бюджету. Наразі у ВР очікує на розгляд народними депутатами також питання погашення заборгованості ДП «Енергоринок» перед Енергоатомом у розмірі 11,7 млрд грн (законопроект «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії» № 2386). А 4 грудня 2019 року ВР прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про ринок електричної енергії» (№2233), в якому враховані пропозиції Енергоатома. Закон передано на підпис Президенту України.