12 липня

Пошук на сайті

Авторизація

Онлайн

На сайті 23 гостей та відсутні користувачі

Витяг зі слухань (04.03.2015)

ХОЛОША В.І., заступник генерального директора відокрем­леного підрозділу “Атомпроект-інжиніринг” ДП НАЕК “Енерго­атом”. Шановні народні депутати! Шановні учасники парламент­ських слухань! Дорогі побратими! Хтось із великих сказав, що кожне покоління має свою війну. Ми мали свою війну під назвою “Чорнобиль”, хтось мав свою війну в Афганістані, зараз маємо війну під назвою “антитерористична операція”.

У 1990-ті роки нас вважали героями, які захистили Україну і  весь світ від чорнобильської біди. Коли ми їхали на роботу чи службу до Чорнобиля, на в’їзді в місто нас зустрічав плакат: “На вас смотрит вся страна”. Нас поважали в суспільстві.

Минув час. На сьогодні Чорнобильську катастрофу значною мірою подолано, і перед Українською державою постали інші виклики. Чорнобиль почав забуватися, увага суспільства прикута до подій на сході України. Разом з тим значна частина чорно­бильських проблем залишається актуальною — це і проблеми достойного рівня соціального і медичного забезпечення чорно­бильців, і проблеми техногенної небезпеки в зоні відчуження.

Тут вже багато і правильно говорили про проблеми, про необхідність коригування концепції діяльності в зоні відчуження, створення природоохоронних заповідників і створення безпечних радіаційних і ядерних об’єктів. Проте я хочу наголосити ще на двох надзвичайно важливих проблемах.

Перше. Зона відчуження все-таки буде ще сотні років, принаймні її центр ще залишатиметься об’єктом ядерної, радіа­ційної небезпеки. Там є безліч об’єктів, які на сьогодні становлять небезпеку, а також буде збудовано ряд об’єктів для хвостів па­ливно-ядерного циклу атомної енергетики України. Тому, з огляду на це, підтримка транспортної інфраструктури цієї території, доступ до об’єктів підвищеної небезпеки має пріоритетне зна­чення. У цьому контексті капітальний ремонт залізничної колії Вільча — Янів і ремонт колії від Овруча до Вільчі, відновлення руху потягів на цій ділянці — питання національної безпеки.

Друге. Для вирішення проблеми радіоактивних відходів, забезпечення єдиної системи функціонування потрібно завершити на 90 відсотків готовий пусковий комплекс “Вектор”. У нас капі­тальні вкладення зроблені, фактично об’єкт готовий, частина вже  введена в експлуатацію і готова приймати ядерні відходи, але  потрібно завершити ті 10 відсотків, щоб пусковий комплекс функціонував у повному вигляді. Відповідні пропозиції ми від імені компанії подали до проекту Рекомендацій сьогоднішніх слухань, просимо підтримати.

І на завершення. Кожне покоління має свою війну. Кожна держава має свою історію, свої знакові події, поразки, перемоги. Але обов’язок влади і суспільства — не забувати людей, які захи­щали цю землю, інакше під час наступної війни можуть виникнути проблеми із захистом держави.

Бажаю всім здоров’я і дякую за увагу.