У зв'язку з лісовими пожежами у Зоні відчуження МАГАТЕ опубліковало прес-реліз:

Нещодавні пожежі в Зоні відчуження поблизу Чорнобильської АЕС в Україні не призвели до небезпечного збільшення радіоактивних часток у повітрі, повідомило сьогодні Міжнародне Агентство з Атомної Енергії (МАГАТЕ).

Ґрунтуючись на оцінці даних, наданих Україною, МАГАТЕ заявило, що збільшення рівня радіації, виміряне в країні, є дуже малим і не створює ризику для здоров'я людини.

"Крім того, цей рівень радіації значно падає із збільшенням відстані від місця пожеж", - сказала Олена Буглова, керівник Центру інцидентів та надзвичайних ситуацій МАГАТЕ, яка перебуває в постійному контакті з українськими органами влади з початку пожеж в перших числах квітня.

Державна інспекція ядерного регулювання України регулярно надавала інформацію про пожежі цього місяця через Єдину систему МАГАТЕ для обміну інформацією при надзвичайних ситуаціях (USIE), це безпечний веб-сайт для цілодобового обміну інформацією між Державами-Членами. Зі свого боку, центр інцидентів та надзвичайних ситуацій МАГАТЕ зв’язувався через Єдину систему МАГАТЕ для обміну інформацією при надзвичайних ситуаціях (USIE) з контактними особами в інших Державах-Членах та міжнародних організаціях та відповідав на їх звернення.

8 квітня 2020 Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯР) повідомила через Єдину систему МАГАТЕ для обміну інформацією при надзвичайних ситуаціях (USIE), що ядерні установки та інфраструктура для поводження з радіоактивними відходами в зоні відчуження перебувають у безпеці і немає необхідності у евакуації персоналу та залучення додаткових захисних заходів для його безпеки. Україна має мережу радіаційно-моніторингових станцій по всій країні та навколо Чорнобильської АЕС, останній діючий реактор був закритий два десятиліття тому. 

ДІЯР 14, 17, 20 та 22 квітня надала оновлену інформацію до Єдиної системи МАГАТЕ для обміну інформацією при надзвичайних ситуаціях (USIE) про рівні радіації у повітрі.

Горіння луків, пасовищ та стерні призвело до незначного збільшення рівня радіації внаслідок вивільнення радіонуклідів із ґрунту, забрудненого внаслідок аварії у 1986 році. Однак концентрація радіоактивних матеріалів у повітрі залишається нижчою від норм радіаційної безпеки України і не викликає занепокоєння щодо погіршення стану здоров'я населення, повідомляє ДІЯР.

Україна повідомила МАГАТЕ, що лабораторії моніторингу навколишнього середовища на діючих АЕС, Українського гідрометеорологічного центру, Українського гідрометеорологічного Інституту, Чорнобильської АЕС та ДЕС «Екоцентр» у зоні відчуження продовжують моніторинг рівня радіації у повітрі та обмін інформацією з ДІЯР.

Аварія на Чорнобильській АЕС у 1986 році була найважчою в історії атомної енергетики, що спричинила величезний викид радіонуклідів на великих територіях України, Білорусі та Російської Федерації. Починаючи з 1986 року, рівень радіації в навколишньому середовищі суттєво знизився, завдяки природним процесам та протидіючим заходам. Більшість земель, забруднених радіонуклідами, наразі в безпеці та повернуті до господарської діяльності.

МАГАТЕ надало широку допомогу регіонам, які постраждали внаслідок катастрофи, включаючи відновлювальні дії постраждалих міст та сільськогосподарських угідь, моніторинг впливу радіації на людей та поширення інформації. МАГАТЕ продовжує допомагати у виведенні з експлуатації реакторів та у поводженні з радіоактивними відходами.

24 Квітня 2020
15/2020
Відень, Австрія