Важливий інструмент національної безпеки опановували атомники та військовослужбовці Нацгвардії України, які охороняють й обороняють ядерні об’єкти.

Протягом п’яти днів 3–7 серпня 2020 року на майданчику Южно-Української АЕС фахівці навчального центру з фізичного захисту, обліку та контролю ядерного матеріалу ім. Дж. Кузмича, що діє на базі Інституту ядерних досліджень НАН України, знайомили атомників зі світовими напрацюваннями в рамках курсу «Фізичний захист як елемент національної безпеки», а військовим допомагали підвищити кваліфікацію із забезпечення безпеки ядерних матеріалів під час перевезень.

Очільники структурних підрозділів атомної станції та представники військових частин Національної гвардії України, залучених до охорони та оборони ядерних об’єктів, дізналися про заходи світової ядерної спільноти щодо запобігання протиправним діям, пов’язаним з радіоактивними матеріалами, вивчали профільні закони України, принципи побудови системи фізичного захисту ядерної установки та охорони транспорту з радіоактивними матеріалами, зокрема з відпрацьованим ядерним паливом (ВЯП).

Навчання з фіззахисту для працівників АЕС організовують шостий рік поспіль – з 2015 року, і його пройшли вже понад 300 атомників. Навчання військових організовано за допомоги Міністерства оборони США в рамках угоди «Готовність України до фізичної ядерної безпеки» і теж відбувається не вперше. Цього разу представників військової частини 3044, що охороняє й обороняє Южно-Українську АЕС, вчили охороняти транспорт із радіоактивними матеріалами під час перевезень.

Окрім теоретичної частини, військові опановували й практичні навички. Разом з особовим складом місцевого підрозділу ДСНС та медпрацівниками бійці в/ч 3044 відпрацьовували імітований силовий варіант проведення операції зі звільнення захопленого терористами залізничного спецтранспорту з ВЯП, «перевіряли» потяг на розповсюдження радіоактивних матеріалів, «надавали» медичну допомогу постраждалим.

Для довідки: Після завершення будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива у чорнобильській зоні відчуження використані паливні збірки направлятимуться туди з трьох вітчизняних атомних станцій – Южно-Української, Рівненської та Хмельницької. Згідно із законом охорону ешелонів з відпрацьованим паливом покладено на Нацгвардію України.