Під час стартової онлайн-наради експерти ДАЗВ, ДСП «ЧАЕС», ДСП «Екоцентр», ДСП «ЦППРВ», ДСП «Об’єднання «Радон» та технічні офіцери МАГАТЕ обговорили план реалізації національного проєкту технічного співробітництва МАГАТЕ UKR9040 щодо підтримки українських підприємств, які відповідають за виведення з експлуатації ЧАЕС, поводження з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом і проведення радіоекологічного моніторингу.

Керівництво Державного агентства України з управління зоною відчуження подякувало за всебічну підтримку та сприяння експертів МАГАТЕ у 2018-2019 роках, що була надана Україні в рамках проєкту UKR9038, зокрема, у напрямку зняття Чорнобильської АЕС з експлуатації, поводження з радіоактивними відходами Чорнобильської АЕС та у зоні відчуження.

Продовження плідної співпраці у майбутньому дозволить не тільки вивчити найкращий світовий досвід, а й поділитися напрацюваннями та здобутками, що мають українські експерти у цій галузі.

Протягом наступних декількох днів спеціалісти ДАЗВ, підприємств сфери управління Агентства, а також ДІЯР обговорять пропозиції, які пропонується включити до національного плану технічного співробітництва на наступні два роки.

Зокрема, планується продовження вивчення досвіду впровадження сучасних методик поводження з радіоактивними відходами, виведення з експлуатації атомних блоків та поводження з радіоактивними матеріалами, які утворилися під час зняття АЕС з експлуатації.

Також, пропонується вивчити можливість оновлення програми радіоекологічного моніторингу для зони відчуження, візуалізації радіоекологічних даних для картографування зони відчуження, вивчення світового досвіду щодо лабораторної характеризації різних типів радіоактивних відходів.

Після завершення обговорення національного плану технічного співробітництва відбудеться його доопрацювання з урахуванням рекомендацій експертів МАГАТЕ та розпочнеться робота з його впровадження.