24 – 27 жовтня 2022 року фахівці ДНТЦ ЯРБ у складі екіпажу мобільної радіологічної лабораторії RanidSONNI здійснили обстеження на території Іванківської та Поліської громад.
Обстеження виконувалося з метою виявлення радіоактивного забруднення і радіоактивних матеріалів, які могли бути винесені окупантами за межі Зони відчуження та зони безумовного (обов’язкового) відселення (ЗВіЗБ(О)В) у результаті порушення режиму радіаційної безпеки.
Маршрут радіаційного обстеження враховував інформацію щодо місць, де може бути виявлене радіоактивне забруднення, отриману від адміністрацій територіальних громад та місцевих мешканців.
Кампанія обстеження 24 – 27 жовтня охопила такі об’єкти:
навчальні заклади (школи, садочки тощо): 12;
медичні заклади (лікарні, амбулаторії тощо): 5;
місця загального користування (бібліотеки, будинки культури, приміщення старостатів тощо): 28;
приватні садиби, будинки: 10;
дороги, вулиці: понад 200 км;
предмети побуту; предмети військового призначення: 5.
З маршрутом, на якому працювали фахівці ДНТЦ ЯРБ можна ознайомитися на мапі.
Повідомляємо, що за результатами обстеження не виявлено радіоактивного забруднення об’єктів, приміщень та ділянок, яке могло бути пов’язане з діяльністю окупантів. На обстежених територіях не зафіксовано підвищення амбієнтного еквівалента дози гамма-випромінювання (ПЕД). Значення ПЕД, виміряні під час автомобільної гамма-зйомки та вручну, становили до 0,19 мкЗв/год, що відповідає природним фоновим значенням, характерним для даної місцевості.
Було виявлено присутність радіонукліду цезію-137 у золі від спалювання деревини та в поверхневому шарі ґрунту під стріхами будівель, пов’язану з наслідками аварії на ЧАЕС.
Нагадуємо власникам приватних будинків Іванківської та Поліської громад про таке:
концентрація радіонуклідів у золі у 100 разів вища від концентрації радіонуклідів у спалюваній деревині. Таку золу не рекомендовано використовувати у якості добрива через небезпеку переходу радіонуклідів у городину;
якщо в результаті обстеження фахівці виявили присутність радіоактивного забруднення у ґрунті під стріхами будівель, там не рекомендовано висаджувати городину.
Роботи з радіаційного обстеження проводяться в рамках проєкту SURVEY – ОБСТЕЖЕННЯ, який має на меті виявлення та зменшення ризиків опромінення населення внаслідок контакту з джерелами випромінювання/радіоактивним забрудненням, а також послаблення занепокоєння населення через уявні ризики, пов’язані з перебуванням окупантів у зоні відчуження. Досвід, отриманий в ході проєкту, буде використаний в майбутньому при обстеженні деокупованих індустріальних східних регіонів.