Участь України у спільному американсько-українському проєкті була анонсована Президентом України Володимиром Зеленським у ході 27 Кліматичної конференції ООН (СОР27), що проходила у листопаді цьогоріч.

Як зазначають у офісі головного ідейника проєкту, Державного департаменту США, спрямований він на підтримку цілей енергетичної безпеки України, уможливлення декарбонізації важкодоступних енергетичних секторів, шляхом виробництва чистого водню та покращення довгострокової продовольчої безпеки за допомогою чистих добрив, вироблених з аміаку. Крім того, проєкт має на меті продемонструвати інноваційне лідерство України у сфері чистої енергії завдяки використанню передових технологій, зокрема впровадженню в енергетичний сектор технології малих модульних реакторів.

Атомні електростанції на основі технології ММР потенційно можуть допомогти збалансувати та стабілізувати енергосистеми, в яких переважають відновлювані джерела енергії, шляхом виробництва водню. Водень може використовуватися як кінцевий продукт у періоди, коли попит на енергію високий, а виробництво відновлюваних джерел енергії низьке, або як накопичене джерело енергії, яке може бути перероблене через оборотний твердооксидний паливний елемент для виробництва електроенергії.

Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки представлятиме Україну у цьому проєкті разом із Радою національної безпеки і оборони та ДП “НАЕК “Енергоатом”. З боку США -компанії FuelCell Energy, Clak Seed, Аргонська національна лабораторія та NuScale Power (США). До пілотного проєкту також залучені провідні компанії Японії й Кореї.

Проєкт фінансується Держдепом США та попередньо розрахований на 2 роки з можливісю продовження. За цей час планується вивчити та продемонструвати технічну здатність, масштабність та економічну конкурентоспроможність виробництва в промислових масштабах водню (250 т/день) для промислового та транспортного секторів України та аміаку (3 тис. т/день) для української промисловості добрив з використанням високотемпературного електролізу і системи виробництва аміаку. Усі дослідження здійснюватимуться на основі вже наявних та отриманих у ході проєкту знань щодо можливостей малих модульних реакторів виробляти чисту енергію.

Очікується, що проєкт в Україні започаткує нову віху в енергетиці та визначить можливості для фінансових інвестицій в чисті технології не тільки тут, але й у цілому світі.

Зазначимо, технологія малих модульних реакторів одна з найперспективніших нині у світі, адже має очевидні переваги: їхній модульний принцип, високий рівень внутрішньої самозахищеності, спроможність працювати в режимі відстеження потужності та більш висока захищеність від зовнішніх екстремальних впливів, що особливо важливо для країни, яка перебуває у станівійни.