Про це повідомив заступник начальника відділу аналізу експлуатаційної безпеки ДНТЦ ЯРБ Олександр Кухоцький у рамках навчального вебінару для співробітників підприємства, що відбувся у п’ятницю, 17 лютого.
Необхідність створення НПА «Вимоги до проведення технічного обслуговування і ремонту обладнання систем, важливих для безпеки АЕС» виникла під час реалізації пілотного проєкту з оптимізації технічного обслуговування і ремонту (ТОіР) обладнання систем, важливих для безпеки атомних електростанцій, на основі ризик-інформованого управління конфігурацією АЕС. Проєкт впроваджувався на Запорізькій АЕС, починаючи з 2017 року.
Зокрема, під час аналізу національних регулюючих вимог та їх порівняння із міжнародними документами щодо застосування ризик-інформованого прийняття рішень для оптимізації ТОіР були виявлені певні обмеження на реалізацію модифікацій, що призводять до збільшення значень імовірнісних показників безпеки. Ці обмеження в свою чергу стримують використання ризик-інформованих підходів в Україні.
«Крім того, аналізуючи чинні національні документи, а також міжнародні, ми з’ясували, що в Україні встановлені лише загальні вимоги, які регламентують діяльність з ТОіР обладнання систем, важливих для безпеки атомних електростанцій, – зауважив Олександр Кухоцький. – Детальних вимог щодо забезпечення ядерної та радіаційної безпеки під час планування, підготовки, виконання робіт з ТОіР обладнання систем, важливих для безпеки атомних електростанцій, у тому числі їх оптимізації з урахуванням ризик-інформованих підходів – у чинних НПА немає».
Таким чином, у 2020 році фахівці ДНТЦ ЯРБ та Держатомрегулювання взялися за розробку нового НПА з урахуванням сучасних міжнародних практик.
Працюючи над проєктом НПА, були враховані підходи та рекомендації МАГАТЕ, що стосуються ТОіР обладнання систем, важливих для безпеки атомних електростанцій, а також референтні рівні WENRA. Серед найважливішого – у проєкті встановлені вимоги, що відкривають можливість оптимізації технічного обслуговування і ремонту з урахуванням ризик-інформованих підходів. Зокрема: перенесення здійснення ТОіР обладнання на період роботи реакторної установки на потужності; перегляд регламентного часу виведення обладнання у ремонт та інше.
На сьогоднішній день проєкт НПА погоджений усіма зацікавленими сторонами, триває процес подання документа на реєстрацію у Мін’юст. Після набуття чинності НПА поширюватиметься на діяльність експлуатуючої організації під час планування, підготовки, виконання та документування робіт з оптимізації технічного обслуговування і ремонту обладнання систем, важливих для безпеки атомних електростанцій.