20 березня 2023 року у штаб-квартирі МАГАТЕ (м. Відень, Республіка Австрія) розпочала свою роботу Об’єднана Восьма і Дев’ята нарада з розгляду виконання зобов’язань за Конвенцією про ядерну безпеку.
Українська делегація, як і делегації інших країн-сторін учасниць Конвенції про ядерну безпеку, представить свою Національну доповідь про виконання зобов’язань відповідно до вимог Конвенції.
Презентація України включатиме підсумкову інформацію щодо вжитих заходів з метою забезпечення безпеки ядерних установок, що дасть змогу більш детально висвітлити прогрес у підвищенні рівня ядерної та радіаційної безпеки в Україні за шестирічний період, що минув з часу проведення Сьомої наради з розгляду Конвенції.
Втім, головний акцент української Національної доповіді стосуватиметься повномасштабної військової агресії рф, яку вона розпочала 24 лютого 2022 року, окупації росією українських ядерних установок, зокрема Запорізької АЕС, впливів війни на ядерну та радіаційну безпеку в Україні.
У перший день роботи у рамках Об’єднаної наради Голова української делегації, в.о. Голови Держатомрегулювання Олег Коріков провів зустрічі зі своїми колегами – Головою Комісії з ядерної безпеки Канади (CNSC) Руміною Вeлші та в.о. Президента Національного агентства з ядерної енергії Польщі (PAA) Анджеєм Гловацьким.
У ході зустрічей Олег Коріков, передусім, поінформував про ситуацію на Запорізькій АЕС, яка перебуває під окупацією вже понад рік. Зокрема, він акцентував на тому, що російські окупанти продовжують чинити тиск на український персонал, здійснюють незаконні модифікації ядерних установок, руйнують систему аварійної готовності на ЗАЕС. Очільник Держатомрегулювання підкреслив на значних загрозах для ядерної та радіаційної безпеки, які виникають внаслідок здійснення російськими військовими ракетних ударів, застосування дронів-камікадзе, руйнування об’єктів енергетичної інфраструктури України.
Голова української делегації представив колегам ряд пропозицій до підсумкового звіту Об’єднаної Восьмої та Дев’ятої наради з розгляду виконання зобов’язань за Конвенцією про ядерну безпеку (триватиме до 31 березня 2023 року), зазначивши, що недопустимим є той факт, що рф, яка входить до складу Ради керуючих МАГАТЕ, продовжує здійснювати злочини на території України та вдаватися до ядерного терору, загрожуючи усьому світу.
Крім того, керівник українського ядерного регулятора обговорив з колегами питання реалізації спільних проектів у сфері забезпечення ядерної та радіаційної безпеки. А також - подякував за ту допомогу (технічну, консультативну), яка посилює спроможності Держатомрегулювання та сприяє відновленню радіаційного моніторингу в Україні.
Голові регулюючого органу Канади також було передано проект Меморандуму про взаєморозуміння щодо співробітництва між Держатомрегулювання та CNSC, та обговорено досвід Канади щодо ліцензування малих модульних реакторів.
З керівником Національного агентства з ядерної енергії Польщі обговорено підходи до передліцензійної оцінки та вибору технологій, які впроваджує Польща для реакторів BWR.