10 вересня 2023 року на Рівненській АЕС відбулася історична подія – завантаження палива Westinghouse в реакторні установки потужністю 440 МВт. Раніше реактори цього типу працювали тільки на ядерному паливі російського виробництва.

У заході взяли участь міністр енергетики України Герман Галущенко, президент ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін, Надзвичайний і Повноважний Посол Швеції в Україні Мартін Оберг, президент і головний виконавчий директор Westinghouse Electric Company Патрік Фрагман, керівний директор Westinghouse Electric Sweden Азіз Даг, начальник Рівненської ОВА Віталій Коваль та генеральний директор Рівненської АЕС Павло Ковтонюк.

«Величність цього дня – це кінець монополії росіян на цьому сегменті ринку ядерного палива. І я дуже сподіваюся, що цей день відкриє шлях до швидких санкцій проти росіян в атомній енергетиці», - зазначив міністр енергетики України Герман Галущенко під час урочистостей, присвячених події.

Очільник міністерства додав, що контракт на постачання відповідних паливних збірок ВВЕР-440 було укладено ще у вересні 2020 року в присутності Президента України Володимира Зеленського. Отже, Україна ще до початку повномасштабного вторгнення взяла чіткий курс на позбавлення залежності від росії в ядерній галузі.

«І те, що нам вдалося зробити це настільки швидко, – це великий успіх і значне підґрунтя для нашої подальшої співпраці з компанією Westinghouse, яка тільки розширюється. Це великий день для української енергетики, для нашого співробітництва із США і Швецією, де розташований відповідний завод», - сказав Герман Галущенко, подякувавши фахівцям атомної галузі, які працювали у Швеції та Україні над відповідним проєктом.

Україна продовжує курс на зміцнення енергетичної незалежності і показує світові приклад того, як можна усунути державу-терориста - росію з ринків ядерних технологій.

Сьогодні НАЕК «Енергоатом» – єдина у світі енергогенеруюча компанія, яка експлуатує «радянські» реакторні установки і змогла реалізувати проєкт з диверсифікації постачання ядерного палива для реакторів типу ВВЕР-1000.

«Коли почалось повномасштабне вторгнення росії, ми звернулись до наших партнерів з Westinghouse з пропозицією щодо прискорення виготовлення палива для реакторів типу ВВЕР 440. За нашої інженерної підтримки вони виготовили його за півтора року і привезли сюди – на Рівненську атомну електростанцію. Дякую за це нашим партнерам, дякую усім, хто брав у цьому участь», – сказав президент ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін.

Він також додав, що в цей день, коли місто-супутник РАЕС – Вараш – святкує своє 50-річчя, Україна починає нову «атомну» історію – з паливом від Westinghouse – і кладе край монополії країни-агресорки, росії, на виробництво палива для АЕС.

За словами Петра Котіна, наша держава назавжди відмовляється від послуг рф і переходить на американське паливо, а згодом з'явиться і вітчизняне, яке виготовлятиметься за технологією Westinghouse, але в Україні.

Надзвичайний і Повноважний Посол Швеції в Україні Мартін Оберг підкреслив, що його країна підтримує Україну у війні з росією і вдячна українському народові за готовність вести боротьбу за демократичні цінності.

Президент і головний виконавчий директор Westinghouse Electric Company Патрік Фрагман зазначив, що фахівці Енергоатому і Westinghouse за півтора року провели фантастичну роботу, яка зазвичай триває від шести до семи років:

«Ми зробили це разом, і не тільки для України, але і для більшості європейських країн, в яких ядерні реактори відтепер можуть бути повністю незалежними від постачання палива з росії».

Керуючий директор Westinghouse Electric Sweden Азіз Даг подякував усім фахівцям, що працювали на заводі у Швеції в режимі 24/7 для досягнення якнайшвидшого результату. Він також акцентував на важливому значенні розробки в умовах проходження зими.