Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) повною мірою обґрунтувало необхідність швидкого розгортання ядерної енергетики для забезпечення поетапної відмови від викопного палива. Про це йдеться у новій доповіді «Ядерна енергія для чистого нуля у світі», яку представив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі.

У передмові до цієї доповіді пан Гроссі сказав: «Ясно, що ядерна енергетика повинна посідати чільне місце за столом перемовин щоразу, коли обговорюється політика у сфері енергетики та клімату». Також він висловив занепокоєність тим, що «неготовність до використання ядерної енергії може призвести до майже відсутності зростання потужностей до 2050 року. Своєю чергою це призведе до того, що людство не зробить усе необхідне для уникнення кліматичної катастрофи».

Роль атомної енергетики визнано на міжнародному рівні такими організаціями, як Міжурядова група експертів з кліматичних змін, Європейською економічної комісією ООН та Міжнародним енергетичним агентством. МАГАТЕ заявило, що його аргументи на користь ядерних проєктів до 2050 року збільшуються вдвічі. За даними Організації, на початку 2030-х років атомні електростанції будуть додавати близько 30ГВт нових потужностей на рік, що у п’ять разів перевищує нинішні темпи зростання.

«Настав час ухвалювати рішення, що ґрунтуються на фактах, і нарощувати інвестиції у ядерну енергетику. Ціна бездіяльності занадто висока, щоб платити її», - підкреслив пан Гроссі.

Звіт МАГАТЕ «Ядерна енергія для чистого нуля у світі» обґрунтовує інвестиції та політику, які дозволили б атомній енергетиці зробити повноцінний внесок у глобальну чисту енергію. Це підтверджується національними заявами зі США, Канади, Китаю, Фінляндії, Франції, Японії, Польщі, Великої Британії та Росії.

У документі спочатку підкреслюється внесок атомної енергії на сьогоднішній день, а відтак докладно розглядається питання про те, як атомна енергія може замінити викопне паливо, зокрема, вугілля, для виробки електроенергії та опалення. Звіт спонукає державні і приватні структури до інвестування у атомну енергетику. МАГАТЕ звертається до директивних органів з закликом збільшити державні інвестиції і підтримку приватних інвесторів, включаючи подовження строку експлуатації енергоблоків, що розглядаються як частина «зелених» угод. Їм необхідно ухвалити об’єктивні та технологічно нейтральні основи ESG (екологічні, соціальні та управлінські) для інвестицій у системи з низьким рівнем викидів вуглецю та забезпечити узгодженість політики. Остання має охоплювати нормативно-правову базу, планування інфраструктури і податкові стимули. Також у звіті МАГАТЕ зазначається, що атомні електростанції є стійкими і добре підготовленими до змін кліматичних умов.

Стосовно ж таксономії ЄС, яка очікує на уточнення щодо включення ядерної енергії, пан Гроссі сказав: «Ядерна енергія має екологічно нейтральні характеристики. Ми сподіваємося, що це візьмуть до уваги. Наразі ключовим моментом є той, що ці позиції отримані у результаті серйозного наукового аналізу».

МАГАТЕ не забула і про критичну важливість збереження діючого ядерного арсеналу – енергоблоків, які експлуатуються. Агентство заявило, що подовження терміну експлуатації атомних станцій з 40 до 60 років дозволить зберегти 95 ГВт низьковуглецевої виробки до 2025 року і додатково ще 90 ГВт до 2030 року.

Інвестиційні витрати на це оцінювалися в 650 доларів США за кВт для проєктів розширення у більшій частині Європи та США, що дозволить створити до 370 000 робочих місць за десятиліття.