На Южно-Українській АЕС 26 листопада відбулось планове загальностанційне протиаварійне тренування (ПАТ). Мета заходу – перевірка здатності персоналу самостійно, швидко та правильно ідентифікувати аварійний режим і вжити необхідних дій для його ліквідації. Відмінністю нинішнього тренування було його проведення в умовах карантину через пандемію COVІD-19.

За планом тренування на ЮУАЕС було змодельовано УМОВНУ аварію, викликану зниженням частоти в енергосистемі Південного регіону України через потужний грозовий фронт, що призвів до відключення декількох ліній електропередач та дисбалансу генерованої і спожитої електроенергії. Зазначені обставини призвели до УМОВНОГО повного знеструмлення АЕС з втратою живлення власних потреб нормальної експлуатації станції.

Подію, згідно з «Аварійним планом», було класифіковано як «аварійну готовність». Усі технологічні відмови були змодельовані на повномасштабних тренажерах енергоблоків. Жодні операції на діючому обладанні під час навчань не проводились.

«Навіть в умовах пандемії ми не можемо зупинити тренувальний процес, адже саме практичні тренування забезпечують готовність персоналу до дій на випадок аномальних подій, - зазначив заступник начальника навчально-тренувального центру ЮУАЕС Дмитро Шаміс. – Але ми вжили всіх можливих заходів, щоб убезпечити наших працівників. Оперативну зміну та інструкторський персонал, задіяні у процесі тренувань, було розділено на групи з таким розрахунком, щоб на повномасштабних тренажерах перебувала мінімально можлива кількість людей. Мінімізовано контакти між інструкторами та тими, хто тренується, враховано решту карантинних обмежень».

Нинішнє протиаварійне тренування мало ще декілька особливостей. План навчань одночасно відпрацьовувався на двох повномасштабних тренажерах (першої і другої черги АЕС) - заданий сценарій було синхронізовано як у часі, так і за вихідними подіями.

Поряд з цим у режимі відеоспостереження за перебігом тренування стежила представник регіонального центру Всесвітньої асоціації операторів АЕС на южно-українському майданчику Наталія Буханько. Вона пояснила: «Я проводила спостереження за темою «особливості роботи персоналу в умовах пандемії». Пандемія привнесла в наше життя додаткові фактори, з якими доводиться рахуватися: необхідність дотримання карантинних заходів, безперервний потік негативної інформації тощо. Мета цього спостереження - визначити, чи відображаються вони негативним чином на роботі оперативного персоналу, які компенсуючі заходи вживаються на атомній станції і, за необхідності, запропонувати рекомендації з мінімізації цього впливу. Аналогічні спостереження представники нашого регіонального центру ВАО АЕС проведуть на всіх атомних майданчиках. Їх систематизують, узагальнять, і, можливо, розроблять для галузі в цілому рекомендації щодо підтримання безпечної та ефективної експлуатації атомних станцій в умовах пандемії».

Загальностанційні протиаварійні тренування на АЕС України проводяться щороку. Таким чином перевіряється рівень готовності до першочергових дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій, здатність запроваджувати ефективні заходи для локалізації та ліквідації аварій, а також пом’якшення їх наслідків щодо впливу на персонал АЕС, населення та навколишнє середовище.

Сценарій цьогорічних навчань відпрацьовано в повному обсязі. Задіяний персонал з поставленим завданням впорався. У підсумку ПАТ зазначено: нормальну схему живлення атомної станції відновлено; виконано пуск АЕС «з нуля»; при цьому захід пройшов з дотриманням протиепідемічних карантинних вимог.

Для довідки: ЮУАЕС – основа Южно-Українського енергетичного комплексу, розташованого на півдні України в Миколаївській області. Він забезпечує потреби в електричній енергії регіону з більш як п’ятимільйонним населенням. До складу енергокомплексу входять: Южно-Українська АЕС (3 атомні енергоблоки сумарною встановленою потужністю 3000 МВт), Олександрівська ГЕС на річці Південний Буг (2 гідроагрегати, сумарна потужність 9,8 МВт) і Ташлицька ГАЕС (в експлуатацію введено першу чергу: 2 гідроагрегати сумарною робочою потужністю в генераторному режимі 320 МВт, у стадії будівництва друга черга – гідроагрегат №3).

У 1996 році як відокремлений підрозділ підприємство увійшло до складу ДП «НАЕК «Енергоатом». За роки існування ВП ЮУАЕС вироблено понад 600 млрд кВт·год електричної енергії. ВП ЮУАЕС сертифікований за міжнародними стандартами: ISO 9001:2015 «Системи управління якістю. Вимоги», ISO 14001:2015 «Системи екологічного керування. Вимоги та настанови щодо застосування», OHSAS 18001:2007 «Система управління гігієною та безпекою праці. Вимоги». З 2014 р. підприємство очолює Лісніченко Володимир Анатолійович.