Міжнародне агентство з атомної енергетики (МАГАТЕ) сьогодні, 6 вересня 2022 року, опублікувало звіт за результатами місії Агентства на Запорізьку АЕС.

Так, інспектори МАГАТЕ зафіксували, що на території ЗАЕС російська федерація розмістила військовий персонал, транспортні засоби та обладнання, зокрема у турбінних залах енергоблоків №1 та №2. Крім того, підтверджено, що на ЗАЕС присутні представники «росатому» і це «може призвести до втручання в нормальну роботу операційного керівництва та створити потенційне тертя в контексті процесу ухвалення рішень».

У звіті йдеться, що присутність представників російської федерації має негативний вплив на персонал станції, який працює у стресових умовах.

«Підтримка у штатному режимі усіх систем безпеки ЗАЕС є результатом зусиль оперативного персоналу. Проте ці зусилля здійснюються у дуже складних умовах, коли на місці перебувають військовослужбовці і техніка, а також представники росатому», - зазначено в документі.

Місія зафіксувала пошкодження, яких зазнала ЗАЕС під час обстрілів.

Також МАГАТЕ готове негайно розпочати консультації щодо термінового створення зони ядерної безпеки та зони захисту на ЗАЕС.

«До завершення конфлікту і відновлення стабільних умов існує нагальна потреба у проміжних заходах для запобігання ядерній аварії внаслідок фізичної шкоди, спричиненої військовими діями. Цього можна досягти шляхом негайного створення охоронної зони ядерної безпеки. МАГАТЕ готове негайно розпочати консультації щодо термінового створення такої зони ядерної безпеки та захисту на ЗАЕС», - йдеться у звіті.

МАГАТЕ закликає до негайного припинення обстрілів станції для уникнення її подальшого пошкодження, для чого потрібна «згода всіх відповідних сторін».

Крім того, у звіті наголошується на важливості постійної присутності МАГАТЕ на ЗАЕС.

текст звіту