Уже понад 34 роки нашими ключовими завданнями є перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему та створення умов для надійного і безпечного поводження з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом.

Реалізовувати ці завдання нам 25 років допомагають понад 40 країн світу, що є донорами та вкладниками Рахунку ядерної безпеки і Чорнобильського фонду «Укриття», якими керує Європейський банк реконструкції та розвитку.

Постійна та надійна підтримка міжнародних партнерів на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС сприяла реалізації низки проєктів, які направлені на забезпечення ядерної та радіаційної безпеки.

Завдяки донорам та вкладникам Чорнобильського фонду «Укриття» було побудовано НБК – унікальну інженерну споруду, яка на 100 років забезпечила надійний захист навколишнього середовища від впливу зруйнованого 4-го енергоблоку.

Донори Рахунку ядерної безпеки стали надійними партнерами у будівництві Сховища відпрацьованого ядерного палива (СВЯП-2), куди буде перевезено на довготривале зберігання відпрацьоване ядерне паливо зі сховища «мокрого» типу СВЯП-1.

Також у 2019 році було введено в експлуатацію завод з переробки рідких радіоактивних відходів. Проєкт було реалізовано завдяки фінансовій підтримці донорів Рахунку ядерної безпеки, яким керує Європейський банк реконструкції та розвитку. Завод успішно переробляє рідкі радіоактивні відходи, які накопичилися за час експлуатації та зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС.

Україна виконала усі фінансові зобов’язання щодо внесків до Рахунку ядерної безпеки та Чорнобильського Фонду «Укриття», але без міжнародної допомоги ми не могли б реалізувати ці проєкти.

За словами Голови ДАЗВ Сергія Калашника, окрім значних фінансових ресурсів реалізація проєктів міжнародної технічної допомоги на промисловому майданчику ЧАЕС потребувала і потребує використання сучасних технологій, пошуку та впровадження унікальних інженерних рішень. Реалізація цих проєктів – це успішний приклад злагодженої та ефективної співпраці профільних українських інституцій, усіх підрядників та замовника.

На сьогодні діяльність Чорнобильського Фонду «Укриття» та Рахунку ядерної безпеки щодо підтримки у реалізації безпекових та екологічних проєктів на промисловому майданчику Чорнобильської станції перебуває на завершальному етапі.

«Сподіваємося, що і в подальшому реалізація проєктів, які спрямовані на забезпечення ядерної та радіаційної безпеки, знаходитиме надійну підтримку українських та міжнародних партнерів, адже ядерна та радіаційна безпека – важлива складова національної безпеки», – наголошує Голова ДАЗВ Сергій Калашник.