«Росія вночі вдарила дроном по об’єкту «Укриття» 4-го енергоблока Чорнобильської атомної електростанції» — про це вранці 14 лютого повідомив президент Володимир Зеленський у соцмережах.

Момент атаки безпілотника на Чорнобильську АЕС 14 лютого 2025 року

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) підтвердило, що вночі на Чорнобильській АЕС прогримів вибух. Там також зазначили, що в дах Нового безпечного конфайнмента (НБК), який закриває саркофаг зруйнованого 4-го енергоблока (об’єкт «Укриття») ЧАЕС врізався дрон. В результаті удару укриття було пошкоджене, уламки дрона впали всередину нового укриття, виникла пожежа.

Команда МАГАТЕ, що базується на місці події, отримала «необмежений доступ» до місця вибуху і провела «детальний огляд» для оцінки пошкоджень об’єкта. Експерти зафіксували, що від удару безпілотника і подальшої пожежі постраждала «значна» територія; як зовнішнє, так і внутрішнє облицювання арки об’єкта було пошкоджене, в результаті чого утворився отвір діаметром приблизно 6 метрів, а також пошкоджене деяке обладнання та електричні кабелі.

Експерти МАГАТЕ запевнили, що попри «значні пошкодження», рівень радіації на об’єкті не змінився.

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі сказав:

«Це, безумовно, дуже серйозний інцидент, коли безпілотник влучив у велику захисну споруду на великому ядерному об'єкті і пошкодив її. Як я неодноразово заявляв під час цієї руйнівної війни, напад на ядерний об'єкт – це абсолютна неприпустимість, цього ніколи не повинно статися».

Російський ударний дрон, оснащений фугасною бойовою частиною, йшов на надмалій висоті 85 метрів, через що радари не могли його зафіксувати.

«Це дає нам можливість казати, що вони спеціально це робили. Це не те що якось дрон змінив напрямок тощо. Удар був саме у саркофаг і саме в день початку Мюнхенської безпекової конференції» — сказав президент Володимир Зеленський.

За оцінками експертів, рашисти цілеспрямовано вдарили саме по цьому об’єкту.

Атака російського дрона на укриття ЧАЕС (Чорнобильська АЕС), 14 лютого 2025 року

В захисному укритті утворилася діра діаметром майже 6 метрів

Українські пожежники цілодобово працювали в морозну погоду, щоб повністю загасити пожежі, які виникли після удару безпілотника.

Атака сталася близько 2:00 14 лютого і була здійснена дроном типу «Шахед» на арку НБК, о 2:20 сили ДСНС почали ліквідацію наслідків. Робота значно ускладнювалася тим, що була мінусова температура, йшов сніг, людям на такій висоті у спорядженні працювати дуже складно. Але разом із тим більшість роботи вже зроблена.

За останніми даними ДСНС, триває розбір захисного покриття Арки для виявлення осередків тління. Радіаційний фон у нормі — наразі на проммайданчику ЧАЕС зафіксовано 0,57 мкЗв/год, що не перевищує допустимих значень. Контрольні рівні потужності еквівалента амбієнтної дози не перевищені. Радіаційна ситуація перебуває під контролем.

Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) заявив, що «плачевних наслідків» після удару дрона на Чорнобильській АЕС вдалось уникнути, на сьогодні ситуація під контролем.

Головний інженер ДСП «Чорнобильська АЕС» також сказав, що наслідки «могли бути набагато гіршими».

Служба безпеки України заявляє про відкриття кримінального провадження за фактом російської атаки по укриттю 4-го енергоблока ЧАЕС. Всередині та поблизу укриття СБУ виявила уламки корпуса російського безпілотника з бойовою частиною та серійним номером. За даними слідства, сили РФ атакували ЧАЕС дроном-камікадзе під назвою «Герань-2» типу «Шахед» — для максимального вогневого ураження цей ударний безпілотник був споряджений фугасною бойовою частиною.

За інформацією Державного агентства України з управління зоною відчуження станом на 17 лютого 2025 року:

  • продовжується гасіння загоряння заповнювача зовнішньої обшивки Арки НБК. Працює 3 ствола для гасіння з подальшим змочуванням утеплювача та мембрани;
  • проводяться роботи верхолазами для часткового розкривання конструкцій Арки НБК та заповнення пустот вогнегасними речовинами під покрівлею будівлі;
  • здійснюється моніторинг ситуації за допомогою БПЛА з тепловізором. До місця залучено 17 одиниць техніки та 89 працівників ДСНС.

Технічний стан комплексу об’єкта «Укриття» та Нового Безпечного Конфайнменту (НБК-ОУ):

  • пошкоджено зовнішню та внутрішню оболонку (обшивку) Арки НБК та обладнання системи основних кранів. Також виявлено локальне загоряння зовнішньої й внутрішньої обшивок Арки НБК.

Виконано позачерговий огляд огороджуючих та несучих конструкцій Арки НБК та гаража техобслуговування системи основних кранів. Виявлено наступні пошкодження:

─ наскрізні руйнування площею приблизно до 15 м2;

─ дефекти обшивки без суцільного руйнування до 200 м2;

─ пошкодження внутрішнього заповнювача обшивки.

─ наявні руйнування болтових з’єднань.

Несучі конструкції гаража:

─ деформовані вузли з’єднань конструкцій верхньої частини гаража техобслуговування.

Погіршення радіаційної обстановки на проммайданчику НБК-ОУ та в цілому на ДСП ЧАЕС, не зафіксовано. Виходу радіоактивних продуктів за встановлені межі не виявлено.


Нагадуємо, що на сайті НКРЗУ можна у будь який час переглянути Єдину карту радіаційного фону в Україні.