23 квітня 2025 року, напередодні 39 роковин Чорнобильської трагедії, відбулося засідання Національної комісії з радіаційного захисту населення України (НКРЗУ). Метою цього засідання стало вшанування пам’яті жертв Чорнобильської катастрофи, обговорення її довготривалих наслідків для українського народу та довкілля, а також актуалізація питань ядерної та радіаційної безпеки в умовах триваючої війни.

На засіданні розглядалося питання радіологічних наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в Україні, з доповіддю з якого виступив президент Українського ядерного товариства Володимир ХОЛОША. У своїй промові він представив детальний аналіз поточного стану радіологічної ситуації в країні, спричиненої катастрофою, та окреслив ключові тенденції змін. Окрему увагу було приділено дослідженню впливу довгострокових радіологічних факторів на екосистеми зони відчуження та прилеглих територій.

Також у засіданні взяв участь голова Держагентства з управління зоною відчуження Григорій ІЩЕНКО, який позитивно оцінив співпрацю ДАЗВ та НКРЗУ.

Питання забезпечення ядерної та радіаційної безпеки на ЧАЕС розкрив у своїй доповіді начальник відділу радіаційної безпеки ДСП «Чорнобильська АЕС» Віталій ШИКУН. Він детально зупинився на поточних заходах, які вживаються на промисловому майданчику станції для підтримання належного рівня безпеки, включаючи поточний стан об’єкта «Укриття» та новітнього безпечного конфайнменту. Також були обговорені аспекти готовності персоналу до оперативного реагування на можливі нештатні ситуації, особливо в контексті воєнних ризиків.

Питання щодо дискусійного клубу Національного музею «Чорнобиль» як нового формату осмислення й розповсюдження чорнобильського досвіду висвітлив науковий співробітник музею Сергій МИРНИЙ. Він розповів про концепцію та перші результати діяльності цього клубу, який має стати інноваційним простором для обміну думками, проведення наукових дискусій та глибокого осмислення історичного досвіду Чорнобильської трагедії. Підкреслювалося, що клуб має на меті активізувати залучення широкої громадськості до обговорення важливих питань, пов’язаних з катастрофою.

Ініціативу щодо підготовки Національної доповіді України до 40-их роковин Чорнобильської трагедії «Про результати мінімізації наслідків Чорнобильської катастрофи та завдання у цій сфері на 2026 – 2031 роки» обґрунтував член НКРЗУ та віце-президент Всеукраїнської громадської організації Союз Чорнобиль України Володимир ЯЦЕНКО. Він наголосив на необхідності підготовки такої доповіді, яка б комплексно відобразила результати багаторічної роботи з мінімізації наслідків катастрофи та окреслила стратегічні завдання у цій сфері на наступне п’ятиріччя (2026 – 2031 роки). Особливу увагу було звернено на необхідність всебічного аналізу пройденого шляху та визначення пріоритетних напрямків подальшої діяльності з урахуванням сучасних викликів.

Медичні та радіологічні наслідки Чорнобильської катастрофи (39 роковини) стали темою доповіді члена НКРЗУ Віктора СУШКА. Він представив актуальні дані щодо стану здоров’я осіб, які постраждали внаслідок катастрофи, та проаналізував динаміку захворюваності, пов’язаної з впливом радіації. Також були розглянуті питання організації медичного забезпечення та системи соціального захисту для постраждалих категорій населення.

За підсумками плідного обговорення всіх порушених питань членами НКРЗУ було напрацьовано ряд важливих рекомендацій та визначено подальші конкретні кроки, спрямовані на зміцнення радіаційного захисту населення України та ефективну мінімізацію довготривалих наслідків Чорнобильської катастрофи.