Міжнародна конференція з питань поводження з радіоактивними відходами завершила свою роботу. Конференція проходила у режимі онлайн та у реальному форматі (офлайн) у м. Відень, Республіка Австрія з 01 по 05 листопада 2021 року.

Від України участь у заході брали представники Держатомрегулювання, Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки, Державного агентства України з управління зоною відчуження та ДСП «Чорнобильська АЕС».

Метою Конференції є підвищення безпеки радіоактивних відходів, обмін надбаннями та ефективними рішеннями, набутим досвідом серед національних операторів, регулюючих органів, науковців, молодих професіоналів країн-учасниць МАГАТЕ.

У рамках заходу визначено ключові програми та перспективи розвитку на майбутнє, зокрема, у частині питань захоронення радіоактивних відходів, відпрацьованого ядерного палива та сховищ у геологічних формаціях.

«Під час Конференції було відзначено досягнення Держатомрегулювання у напряму гармонізації вимог у сфері поводження з радіоактивними відходами до так званих референтних рівнів безпеки (Safety Reference Levels - RL), які базуються на стандартах МАГАТЕ та враховують практику європейських країн.

З часу приєднання України до WENRA у 2015 році, Держатомрегулюванням були розроблені нові нормативно-правові акти щодо поводження з радіоактивними відходами та зняття з експлуатації, а саме: Загальні положення безпеки при поводженні з радіоактивними відходами до їх захоронення (2017); Загальні положення безпеки при захороненні радіоактивних відходів (2018); Загальні положення безпеки зняття з експлуатації ядерних установок (2020).

Це важливі документи, які враховують як референтні рівні WENRA, так і рекомендації МАГАТЕ. Держатомрегулюванням також розроблені нормативно-правові акти, що встановлюють вимоги до структури та змісту Звітів з аналізу безпеки для установок по поводженню з РАВ та приповерхневих сховищ для захоронення РАВ», – зазначила Руслана ТРІПАЙЛО - заступник Голови Державної інспекції ядерного регулювання України – заступник Головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України.

Представник від ДСП «Чорнобильська АЕС» Олексій Мясніков представив інформацію на тему: «Міжнародне співробітництво за проектами Чорнобильська АЕС» щодо досягнень у створенні важливих об’єктів поводження з радіоактивними відходами, зокрема, Заводу з переробки рідких радіоактивних відходів, промислового комплексу поводження з твердими радіоактивними відходами, установки для звільнення радіоактивних матеріалів з-під регулюючого контролю, нового безпечного Конфайменту та об’єкту «Укриття» та інші.

Фахівчиня Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки, Ірина Кутіна представила, у рамках заходу, електронний постер про радіоактивні відходи, які утворилися у зруйнованому 4-му енергоблоці ЧАЕС після Чорнобильської катастрофи та про поводження з ними під час експлуатації комплексу Нового безпечного конфайнменту та об’єкта «Укриття» (комплекс НБК-ОУ). Зокрема, представлено аналіз питань застосовності нормативних вимог з безпеки у сфері поводження з радіоактивними відходами до діяльності, пов'язаної з поводженням із аварійними радіоактивними відходами об’єкта «Укриття» в умовах Нового безпечного конфайнменту.

Результати Конференції свідчать про значний прогрес країн-учасниць МАГАТЕ у напряму поводженні з радіоактивними відходами, впровадженні нових технологій, напрацюванню нових підходів та перспектив.