27 березня 2024 року відбулося засідання Національної комісії з радіаційного захисту населення України, яке було присвячене Глобальним ядерним загрозам, які були спричиненні вторгненням росії в Україну.

З доповідями виступили Голова Комісії — професор Олександр КОПИЛЕНКО, члени Комісії — професор Віктор ДОЛІН, професор Юрій ЗАБУЛОНОВ

Чотиримісячний досвід вторгнення росії в Україну вже продемонстрував провал світової системи безпеки, насамперед системи ядерної безпеки. І хоча це стане предметом дослідження на десятиліття вперед, попередні висновки та термінові питання вже можна сформулювати сьогодні.

Україна є ядерною державою, яка має більшість складових ядерного паливного циклу. Півмільйона електроенергії, виробленої в Україні, надходить з атомних електростанцій. Протягом війни російські війська постійно обстрілювали, вели вогонь і окупували ядерні об’єкти в Україні. Найбільша в Європі Запорізька АЕС та найнебезпечніша у світі радіоактивно забруднена зона Чорнобиля були окуповані на самому початку вторгнення росії. Ядерний тероризм росії призвів до радіоактивного забруднення атмосфери, пожеж на територіях ядерних об’єктів та в радіоактивно забруднених зонах.

Твердження про те, що російські війська захопили Чорнобильську АЕС, — це не єдиний випадок, коли українські ядерні установки опинилися під загрозою. Крім шести енергоблоків на території ЗАЕС, існує також сховище відпрацьованого ядерного пального. Знищення цього об'єкта внаслідок обстрілу призведе до глобальної ядерної катастрофи. Радіоактивні нукліди, які утворюються в результаті генерації електрики на АЕС, в основному містяться в відпрацьованому ядерному паливі, що зберігається в спеціальних сховищах на території промислових об'єктів АЕС.

4 березня російські сили обстріляли Запорізьку атомну електростанцію (ЗАЕС), проте, на щастя, реакторні зали не були вражені. Обстріли призвели до пожежі на території ЗАЕС, але її вдалося ліквідувати українським рятувальникам. 6 березня ракетний удар пошкодив дослідний підкритичний комплекс «Джерело нейтронів», що використовується для генерації нейтронів для експериментів у Харківському інституті фізики та технології. Атаки повторювалися, проте, на щастя, ядерної аварії не сталося.

Керівництво WANO не відреагувало на війну в Україні, і МАГАТЕ не вжило жодних рішучих заходів. Жоден з представників російської ядерної енергетики не засудив злочинні дії росії і, навіть, не висловив занепокоєння щодо наслідків обстрілів.

Попри щоденні заяви українського ядерного регулятора та офіційних органів влади, МАГАТЕ розповсюджує очевидно ненадійні дані про ситуацію на ядерних об’єктах в Україні та ядерні загрози в контексті анексії ядерних об’єктів російськими військами.

Міжнародні організації, які прагнуть забезпечити безпеку ядерних об’єктів під час війни, виявилися безсилими виконати свої статутні функції. Сучасна система військової оборони в світі не здатна забезпечити глобальну безпеку.

Щоб запобігти глобальній ядерній катастрофі, система ядерної безпеки та захисту потребує кардинального перетворення шляхом термінового вирішення низки інженерних, технічних, екологічних і соціально-політичних проблем.