24 липня 2024 року відбулося засідання Національної комісії з радіаційного захисту населення України, яке було присвячене питанню оцінки відпрацьованого ядерного палива в українській системі зберігання: інвентаризація, продуктивність та мінімізація радіаційних ризиків.

У своїй доповіді член НКРЗУ, заступник директора Державної установи «Інститут геохімії навколишнього середовища Національної академії наук України», доктор геологічних наук, професор Віктор ДОЛІН, зазначив, що включення ядерної енергії (відповідно до поточної таксономії ЄС) до екологічно стійких джерел енергії робить її здатною вирішувати подвійне завдання — гарантування енергетичної безпеки з точки зору надійності постачання енергії та зменшення викидів парникових газів.

Стійкість, безумовно, є одним із найважливіших аспектів, що впливає на складний міжнародний енергетичний сценарій та його прогнози на майбутнє. Прогнози вимагають стратегій управління відпрацьованим ядерним паливом (ВЯП), яке наразі зберігається у вологих або сухих умовах і становить приблизно 70% глобального запасу відпрацьованого палива.

Зберігання відпрацьованого палива вимагає особливої уваги до проєктування, продуктивності та довговічності систем зберігання, щоб забезпечити відповідність вимогам безпеки навіть у довгостроковій перспективі.