22 листопада 2024 в Національній комісії з радіаційного захисту населення України під головуванням Голови комісії народного депутата України О.Л.Копиленка відбулася робоча експертна зустріч керівництва та членів комісії (В.М.Яценко, В.О.Сушко) з активістами найбільш численних і впливових громадських організацій Чорнобильської спільноти, в першу чергу Всеукраїнської громадської організації «Союз Чорнобиль України» (представники м. Київ, Київська. Полтавська, Чернігівська, Житомирська, Волинська області), а також Товариства ветеранів-інвалідів ліквідації аварії на ЧАЕС.
Основні доповіді виголосили член НКРЗУ, Народний депутат України І-ІІІ скликань В.М.Яценко – стосовно проблем соціального захисту постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС та необхідності дотримання чинних вимог українського законодавства та судочинства щодо медико-соціального забезпечення постраждалих, та голова Чорнобильського комітету НКРЗУ, перший заступник генерального директора ННЦРМГО з наукової роботи, член-кореспондент НАМН України В.О.Сушко – про нагальні питання спеціалізованої медичної допомоги, медичної експертизи зв’язку захворювань, що призвели до втрати працездатності та смерті постраждалих з впливом іонізуючого опромінення в умовах аварії на ЧАЕС, дозиметричної паспортизації населених пунктів України та територій що зазнали радіоактивного забруднення, продовження наукових розробок щодо впливу іонізуючого опромінення на стан здоров’я постраждалих, оновлення законодавчої та нормативно-регуляторної бази щодо захисту людини і довкілля від впливу іонізуючого випромінювання та радіологічних, медичних та соціальних наслідків Чорнобильської катастрофи.
В рамках дискусії, в якій прийняли участь всі присутні в т.ч. приєднані в online форматі, було наголошено на взаємозв’язку медико-соціальних проблем постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС з актуальними питаннями воєнного сьогодення, а саме – надання спеціалізованої медичної допомоги та забезпечення радіаційного захисту цивільного населення в умовах агресії російської федерації і пов’язаних з нею ризиками щодо радіаційних аварій, застосуванні стратегічної та/або тактичної ядерної зброї, технології ‘‘брудної бомби’’.
За результатами зустрічі визначені шляхи співпраці НКРЗУ і активістів громадських організацій Чорнобильської спільноти щодо спільного вирішення перерахованих вище питань.